A mai vállalatirányítási rendszerek az évtizedekkel ezelőtti ERP-től alapvetően eltérnek. A jelenlegi ERP-k a legkorszerűbb technológiákat alkalmazzák, hogy munkafolyamatokat automatizáljanak, nagyobb hatékonyságot és valós idejű betekintést nyújtsanak egész vállalati folyamatokba.
Mi az ERP fogalma?
Az ERP jelentése Enterprise resource planning (vállalati erőforrás-tervezés), amit magyarul legtöbbször vállalatirányítási rendszernek nevezünk. Ezek a szoftverek összefogják, átláthatóvá és hatékonnyá teszik a mindennapi operatív tevékenységeket, beleértve a beszerzést, a termelést, a minőségellenőrzést, az árukészlet-kezelést, a könyvelést, az értékesítést, a riportolást és a kiszállítást. A ProdHost ERP elsősorban a gyártók kis- és középvállalkozások számára előnyös, hiszen rendszerünk képes a SARZS, LOT és NETA kezelésre egyaránt.
De mitől növekszik a hatékonyság? Egy jó ERP összefogja, szabványosítja és egyszerűsíti a fő üzleti funkciókat egyetlen központi platformon. További fontos eleme, hogy segíti a különböző osztályokat a közös munkában és az információátadásban, miközben olyan funkciókat biztosít, amelyek megkönnyítik a mindennapi feladatok időben történő végrehajtását.
Az ERP rendszerekről bővebben – Hogyan működik egy vállalatirányítási rendszer?
Az ERP rendszerek integrált modulokból állnak, melyek kommunikálnak egymással és közös, összekötött adatokat használnak. Minden ERP modul általában egy üzleti területre összpontosít, pl. sales, HR, pénzügy, logisztika. A vállalkozások kiválaszthatják a szükséges modulokat, és szabadon bővíthetik és skálázhatják azokat igény szerint.
Vannak olyan ERP rendszerek, amik bizonyos ágazatokra specializálódtak (pl. gyártás), így támogatnak bizonyos ágazatspecifikus követelményeket is, akár a rendszer alapvető funkcionalitásának részeként.
ERP implementáció lehetőségek
A modern ERP-rendszerek többféleképpen implementálhatók: felhőalapú vagy helyszíni módon, illetve különböző hibrid megoldásokkal is, amelyek kombinálják a különböző környezeteket.
Felhőalapú ERP
A felhőalapú ERP esetén a szoftver a felhőben van tárolva és az interneten keresztül elérhető, mint szolgáltatás, amelyre előfizet – akár telefonról is. A szoftverszolgáltató – mint a ProdHost – felel a rendszeres karbantartásért, frissítésekért és biztonságért. A felhőalapú ERP jelenleg a legnépszerűbb bevezetési mód, hiszen számos előnnyel jár, például alacsonyabb kezdeti költségekkel, nagyobb skálázhatósággal, könnyebb integrációval és sok más előnnyel.
Helyszíni ERP
Ez a hagyományos modell azt jelenti, hogy a szoftvert helyszíni szerveren telepítik, ahol minden a cégek kezében van. Ezt azt is jelenti, hogy a hardver és a szoftver karbantartása, frissítése az előfizető csapatának a felelőssége.
Azt látjuk, hogy azok a vállalatok, akik korábban on-premise, vagyis helyi ERP-rendszerrel kezdték, előbb vagy utóbb átállnak a felhőalapú megoldásokra, köszönhetően a korábban említett előnyöknek. Egy ilyen átálláshoz azonban elengedhetetlen a megfelelő tervezés, hogy a gyártási és működési hatékonyság ne sérüljön.
Hibrid ERP
A hibrid felhőalapú ERP modell ideális választás azoknak a vállalatoknak, akik a különböző üzleti követelményeiknek megfelelően szeretnék alkalmazni ezt a rendszert. Ebben az esetben az ERP alkalmazások és az adatok egy része a felhőben, más része pedig helyszíni infrastruktúrában található. Ez a hibrid megoldás néha kétszintű ERP-nek is nevezhető.
Általános ERP-k vs. Ágazatspecifikus ERP-k
Nem meglepő, de minden ERP más és más. A piacon nincs hiány ajánlatokból, de a megoldások általában két csoportba sorolhatók: a generikus / általános megoldások és az ágazatspecifikus rendszerek.
Az általános ERP platformok a lehető legnagyobb közönségnek próbálnak megfelelni sokoldalúságuk révén, de valójában az általános jellegüknél fogva korlátozottak is. Például a gyártók a legtöbb esetben egy-egy bizonyos iparágban vagy szegmensben dolgoznak, és ennek megfelelően szükségük van a területükre szabott eszközökre, nem csak alapvető, univerzális funkcionalitásokra.
Az ágazatspecifikus ERP szoftverek viszont célzott funkciókkal rendelkeznek, amelyek az adott iparágak szükségleteire vannak szabva, gyakran elhagyva a nagyobb testreszabási igényeket, mint a ProdHost esetében a SARZS és LOT kezelés, HACCP import, NETA kezelése és recept alapú gyártás.
ERP rendszerek funkciói
Néhány ERP funkció annyira fontos, hogy szinte minden megoldásban megtalálható. Ezek a kötelező elemek bármely ERP rendszer számára:
Teljesen digitális, közös adatbázis: Az összes fontos adat tárolása és frissítése egyetlen rendszerben lehetővé teszi, hogy vállalatod egységes, közös adatbázist használjon, ezzel elhagyhatók a manuálisan frissítendő táblázatok.
Anyagkövetés: Az ERP platformok lehetővé teszik az áruk pontos követését az egyéni tételek szintjéig. Az ellátási lánc teljes képét átláthatóvá teszik, beleértve a bejövő és kimenő szállítmányokat, az alapanyagokat és késztermékeket.
Készletkezelési eszközök: Kulcsfontosságú, hogy mindig tisztában legyünk azzal, hogy mi van kéznél, és mikor kell utánpótlást rendelni. Szerencsére az ERP-k rögzítik a beszállítások összes frissítését, és lehetővé teszik az árukészlet szintjeinek időben történő újrarendelésének monitorozását.
Elégedettségi funkciók: Azok a vállalkozások, amelyek fogyasztói cikkekkel foglalkoznak, figyelemmel kell kísérjék a vásárlói elégedettséget, és az ERP segíthet ezt automatizálni.
Szállítói és ügyfélkapcsolat-kezelés: Az ERP megoldások digitálisan karbantartják a beszállítói partnerekkel kapcsolatos összes fontos információt – beleértve a kapcsolatfelvételi információkat és a pénzügyi megállapodásokat – és követik a velük kapcsolatos rendeléseket.
Tervezés, gyártási előrejelzés: A historikus értékesítési adatok és a legutóbbi vásárlási mintázatok kombinálásával az ERP-k megbízható előrejelzéseket nyújthatnak az anyagigényekről, valamint a gyártási célokról.
Pénzügyi jelentések és analitikák: Az összes pénzügyi adat egyetlen rendszerben való rögzítésével egyszerűen átlátható minden jelentés. Mivel nem kell több Excel táblában vezetni az adatokat, az ember által elkövetett hibák is minimalizálhatók.
Jelek, hogy szükséged van egy ERP rendszerre
Az információk eltűnése, elaprózódása a különböző rendszerek és táblázatok használata miatt. Amikor a kulcsfontosságú adatok egy másik felhasználó Excel táblájában vannak, nem tudunk bármikor hozzáférni, így nem tudunk megfelelő döntést hozni minden pillanatban. A felhőalapú ERP-k segítenek ebben.
A vevői elégedettség csökkenése. Ha vásárlóid nem elégedettek, te sem lehetsz az. Ez egy másik jel lehet, hogy egy vállalatirányítási megoldásra van szükséged, amely az egész folyamatot kezeli, a beszerzéstől kezdve a számlázásig. Egy ERP számos módon segít automatizálni a vállalkozásod.
Készlethiány kiemelt időszakokban. Az, hogy nem tudod, hogy kifogytál-e az alapanyagokból, valóban kellemetlen helyzetbe hozhatja vállalkozásodat, és céljaid elérésének veszélyeztetéséhez vezethet. Egy kiemelt időszak kiesése drasztikus hatással lehet egy cég működésére.
A gyártás során túl sok selejt / nem megfelelő termék keletkezik. Legyen az a romlandó áruk miatt, a selejtezésre szoruló alapvető termékek miatt vagy az áruk szállításakor keletkező károk miatt, a pazarlás mind pénzügyi veszteséget, mind a fenntarthatóság terén akadályt jelent.
Az ERP rendszerek előnyei
ERP rendszerek bevezetésével számos előnyt elérhetünk. Mindegyik jelentős hatással lehet a vállalkozás általános sikerére, mind a profitot, minda márkaismertséget tekintve. Korábbi cikkünkben részleteztük, hogy miért érdemes 2024-ben ERP rendszereket használni.
Röviden az előnyök:
- Rendszerezettebb adatok
- Gyorsabb, hatékonyabb munkavégzés
- Nem kell duplán dolgozni, adminisztrálni
- Tervezhetővé válik minden folyamat
- Alapanyag és késztermék nyomonkövetése
Ez nem egy kimerítő lista az ERP-k kínálta előnyökről – az ágazatspecifikus megoldások további előnyöket is kínálhatnak: például egy ERP segíthet javítani az élelmiszer minőségbiztonságot és a megfelelőséget, azáltal, hogy automatizálja a fontos ellenőrzéseket, miközben a követhetőséget és termékadatokat könnyen hozzáférhető digitális formátumban tartja.
Hogyan válaszd ki a megfelelő ERP-t?
Az óriási kínálat miatt nem könnyű letenni a voksunkat egy rendszer mellett, így hadd adjunk pár tippet. Kezdd el a belső célok és a legkritikusabb üzleti folyamatok meghatározásával. Ha megvannak, döntsd el, hogy generikus megoldást vagy ipar-specifikusat keresel-e.
Ezután nézz utána a piacon elérhető különböző megoldásoknak, böngészd az internetet, beszélj az érintett szolgáltatókkal (Máté kollégánkhoz itt tudsz időpontot foglalni), és konzultálj olyan ismerőseiddel, akik rendelkeznek tapasztalattal ERP platformokkal kapcsolatban.
Bevált gyakorlatok egy ERP rendszer bevezetéséhez
Az ERP kiválasztása és bevezetése úgy tűnhet, mint egy újabb hatalmas feladat, amit lehetetlen elvégezni. Szakértő kollégáink mindenben segítenek, így megkönnyítjük a döntést és bevezetést is.
Sokat tudunk segíteni, ha már a kezdetekben különböző fázisokra bontjuk a bevezetést. Emellett kritikus fontosságú, hogy nyíltan és őszintén kommunikáljunk az alkalmazottakkal és ERP szolgáltatóval egyaránt, illetve vonjuk be az adott modult használó személyeket (pl. minőségellenőr, pénzügyes).
Ha a ProdHostot választod, segítünk a bevezetésben, hiszen a szakértelmünk mellett óriási tapasztalattal is rendelkezünk. Nem ez lesz az első alkalom, hogy egy partnert segítünk a bevezetési folyamatban, tehát ismerjük azokat az akadályokat, amelyek előfordulhatnak, és tudjuk, melyek a legjobb gyakorlatok az optimalizált eredmények eléréséhez.
A ProdHost rendszeréről
A ProdHost egy felhőalapú ERP rendszer, ami átfogó megoldást nyújt a kis- és középvállalkozások számára. Rendszerünk, a ProdHost a legkülönfélébb iparágak igényeinek kiszolgálására is alkalmas. A legmodernebb felhőtechnológiákat alkalmazzuk, biztosítva ezzel a könnyű integrációt mindennapi munkafolyamataiban. A felhőalapú megoldások rugalmasságot és skálázhatóságot nyújtanak, lehetővé téve a KKV-k számára, hogy a legfrissebb technológiákat kihasználva hatékonyabban működjenek.
Ha kérdésed van a rendszer működéséről, lehetőségeiről vagy díjazásról, keress minket bizalommal.
Szeretnél többet megtudni a ProdHost felhőalapú ERP rendszeréről, és megismerni, hogyan tudunk segíteni a gyártó kis- és középvállalatok számára? Lépj kapcsolatba velünk ma, vagy kérj egyéni bemutatót!